Bizden selam olsun: OTOBÜS YOLCULARI

25 Aralık 2009 Cuma

OTOBÜS YOLCULARIMERHABA SEVGİLİ OKUYUCULAR
BUNDAN ÖNCE ÇOK YAZILAR YAZDIM. BİR HAYLİ DE YORUM ALDIM, SİZLERDEN.
"bizden selam olsun" DİYE İSİM VERDİĞİM BU BLOG SAYFASINDA İLK DEFA YAZIYORUM.
SİZE OTOBÜS YOLCULARININ ANALİZİNİ YAPMAK İSTEDİM. BİLDİĞİNİZ GİBİ DİYE BAŞLIYORUM. FAKAT SANKİ İLK DEFA BENİM YAZILARIMI OKUYORMUŞCASINA, TEKRAR BAŞLANGIÇ YAPMAK GEREĞİ DUYDUM.
KOCAELİ'NİN GEBZE İLÇESİNDE ZEYTİN VE ZEYTİN ÜRÜNLERİ SATAN MÜTEVAZİ BİR DÜKKANIM VAR. YUKARIDAKİ RESME BAKTIĞINIZDA BENİ VE ZEYTİNCİ DÜKKANINI GÖREBİLİRSİNİZ.
BEŞ YIL ÖNCESİNE KADAR İSTANBUL'UN KADIKÖY İLÇESİNDE OTURUYORDUM. İŞİM GEREĞİ SEYAHAT EDİYORDUM. TABİİ BELEDİYE OTOBÜSÜ YA DA MÜNÜBÜSLERLE..
BU YOLCULUKLARIMDA BAŞIMDAN İLGİNÇ HADİSELER GEÇTİ. 1960 YILINDAN BERİ İSTANBUL'DA BULUNUYORDUM. TA ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ BİR ALIŞKANLIĞIM VARDI. BENDEN YAŞLILARA YER VERMEK. BİR İHTİYARIN YÜZÜMDEKİ SEVİNÇ, ÖMRE BEDELDİ..
İNSAN HEP ÇOCUK KALMIYOR. YILLAR ÖNCE (BELKİ 40 YAŞ CİVARINDAYDIM) KADIKÖY ÜMRANİYE HATTINDA BİR MÜNÜBÜSE BİNDİM. ŞOFÖR SANKİ İFTARA YETİŞECEK GİBİ SON SÜRAT GİDİYOR. BİZLERİ DE BİR SAĞA BİR SOLA SAVURUYORDU. AYAKTAYDIM. ELİMLE ZOR TUTUNDUĞUM KANAPEDE BİR DELİKANLI OTURUYORDU.
- AMCA GEL OTUR DİYE BANA YER GÖSTERDİ.
SEVİNDİM Mİ? ÜZÜLDÜM MÜ? O ZAMAN BİRAZ ESEF ETMİŞTİM. KENDİMİ YAŞLI HİSSETMEME NEDEN OLAN HAREKET BENİ ETKİLEMİŞTİ. ŞİMDİ SEVİNİYORUM.
O BİR BAŞLANGIÇ OLMUŞTU. NE ZAMAN BİR YOLCU TAŞITINA BİNSEM, AYAKTA OLSAM DAHİ BİR MÜDDET SONRA HEMEN OTURACAK BİR YER EDİNİVERİYORUM.
YA HEMEN YER VERİYORLAR YA DA BİR DURAK SONRA İNEN BİR YOLCUNUN KOLTUĞU BANA TAKDİM EDİLİVERİYOR. BUNUN NEDENİ, DAHA ÖNCELERİ YER VERDİĞİM İNSANLARIN DUASI OLSA GEREK. BEN DE ŞİMDİ DUA EDİYORUM. BU YAZIYI OKUYUP YORUM YAZANLARA DA DUA EDİYORUM.
ŞİMDİ 63 YAŞIMDAYIM.İKİ GÜN SONRA DOĞUM GÜNÜM. NİCE YILLARA DER GİBİSİNİZ..
BİRGÜN ERENKÖY'DEN KADIKÖY İSTİKAMETİNE GİDEN BELEDİYE OTOBÜSÜNDEYİM. TEKLİ KOLTUĞUN DEMİRİNE TUTUNMUŞ GİDİYORUM. YANIMDA DA BEN YAŞLARDA BİR BAYAN VAR. O DA BENİM GİBİ AYAKTA.. ONUN TUTUNDUĞU KOLTUKTA BELKİ BİNYIL TRAŞ OLMAMIŞ SAÇ SAKALA KARIŞMIŞ BİR GENÇ VAR..
ELBETTE GENÇ, ÇÜNKİ SAÇI VE SAKALI KÖMÜR GİBİ SİYAH. DEVAMLI OLARAK PENCEREDEN DIŞARIYA BAKIYOR. BİZE BAKSA YER VERMEK ZORUNDA KALACAK.
BENİM TUTUNDUĞUM KOLTUKTA OTURAN GENÇ KIZ:
-BUYUR AMCA OTUR.. DEDİ. BEN YANIMDAKİ BAYANA ISRAR ETTİM. O KABUL ETMEDİ. KIZILTOPRAK DURAĞINDA BERBER KAÇKINI GENÇ İNDİ. O HANIMEFENDİ DE OTURABİLDİ. SONRA SADECE BENİM İŞİTEBİLECEĞİM BİR SESLE:
-AH !! KARDEŞİM AH 11 BU GENÇ TE SAYGI OLSA ÖNCE SAÇINI SAKALINI KESTİRİR.
DİYE SÖYLENDİ..
GERÇEKTEN DIŞARIYA DOĞRU BAKTIĞIMDA AYNI KİŞİNİN KALDIRIMDA YÜRÜYEN ŞAHISLARA ÇARPA ÇARPA GİTTİĞİNİ GÖRDÜM.
O MEŞHUR 28 ŞUBAT SÜRECİNDEYDİ. BAŞIMIZDAKİLERİN DİNİ DUYGULARIMIZI İSTİSMAR ETTİĞİ ZAMANLARDI. şİŞLİ TAKSİM ARASI BİR OTOBÜSTEYDİM. YİNE AYAKTAYDIM. BİR HANIMEFENDİ DE BENİMLE BERABER AYAKTAYDI. BİR DE TESETTÜRLÜ BİR İHTİYAR TEYZE VARDI, AYAKTA.. FOTÖR ŞAPKALI BİR BEYEFENDİ DERHAL AYAĞA KALKTI. OSMANBEY DURAĞINDA İNECEKTİ. DURAĞA DAHA VARDI.
BAŞI AÇIK VE GENÇ HANIMEFENDİYE:
-KIZIM BEN BİRAZDAN İNECEĞİM. GEL BURAYA OTUR. DİYEREK YER VERDİ. KAPIYA DOĞRU GİDERKEN DE SERT BİR BAKIŞ FIRLATTI TESETTÜRLÜ İHTİYAR TEYZEYE. HATTA DAHA DA İLERİ GİDİP:
-SİZİN GİBİLERE YER VERECEĞİME TAKSİME KADAR YOLCULUK YAPARIM DAHA İYİ DİYEREK TAHKİR ETTİ. ONUN KABAHATİ YOK. ONU ZIVANADAN ÇIKARAN MALUM POLİTİKACININ HÜNERİ BU..
KENDİSİNE YER VERİLEN GENÇ BAYAN İKRAM EDİLEN KOLTUĞA OTURDU. FAKAT O BEYEFENDİ İNER İNMEZ:
-GEL TEYZECİĞİM, GEL OTUR DİYEREK YERİNİ İHTİYARA VERİVERDİ.
TEKRAR BENİM YANIMA GELİP AYAKTA DURDU. BAKIŞLARINDAN ANLADIM Kİ ONUNDA BU DURUMLARDAN ŞİKAYETİ ÇOK. FAKAT NE YAPABİLİR Kİ..
KOZYATAĞINDAN KIZIMLA BERABER MECİDİYEKÖY OTOBÜSÜNE BİNDİK. KIZIM DAHA 18 YAŞINDA VAR YOK. FAKAT BİR RAHATSIZLIĞI VAR. ONU DOKTORA GÖTÜRÜYORUM. AYAKTA ZOR DURUYOR. OTOBÜS TIKLIM TIKLIM DOLU.
BENİM YAŞLARIMDA BİR BAYAN BANA YER VERDİ. BEN DE :
-GEL KIZIM OTUR DEDİM. BU SÖZÜMÜ DUYMAYAN VE AZ ÖNCE BANA YER VEREN BAYAN, HIRSLA KIZIMI DÜRTTÜ.
-SEN GENÇSİN BEN YAŞLI BEYE YER VERMİŞTİM DEYİVERDİ.. KENDİSİNE DURUMU ANLATINCAYA KADAR AKLA KARAYI SEÇTİM. ALLAHTAN GÖZTEPE DE İNDİDE KURTULDUK..
BUNA BENZER ÇOK HATIRALARIM VARDIR. ÖZET OLARAK SÖYLEMEK İSTERİM Kİ, BAŞI AÇIK, KAPALI DEMEYİN. ŞU MİLLET, BU MİLLET DEMEYİN. KENDİNİZDEN DAHA BÜYÜK BİRİSİNE ÖNCE HANIM OLDUĞU İÇİN, SONRA DA BEY OLDUĞU İÇİN BU SIRAYLA YER VERİN. MUTLAKA YER VERİN..
BU HAREKETLER ÇOK GÜZELDİR..
ERDEMLİ OLMANIN YOLU BU DAVRANIŞLARDAN GEÇER..
İLK YAZIM BÖYLE OLDU..
SAĞLIKLA KALIN EFENDİM..
,

3 yorum:

kediperisi dedi ki...

Hasan Ağabey,
Öncelikle yeni blogunuz hayırlı, uğurlu olsun. Bloglar bizlerin evi gibi yeni evinize olabilirsem ilk misafir ben olmak istedim, bu arada yaşgününüzü kutlamak için acele etmiyorum 2 gün sonrasını bekliyorum. Tam gününde kutlamış olmak için...
Hasan abi, anılarınızı ilgiyle izledim, gözümde canlandılar, maalesef dini duyguları istismar etmek çok kolay, Hanımın Çiftliği dizisini izliyorsanız orada bir "Kabak Hafız" var, insanların dini duygularından yararlanıp, Allah, Bismillah, vs. diyerek bin türlü sahtekarlıkla paralarını alıyor. Ülkemiz böylelerine prim verdikçe başımıza gelmedik kalmaz. Nitekim kalmıyor da...
sevgiler, hürmetler
kedi perisi

BİZDEN SELAM OLSUN dedi ki...

Nazik yorumunuz için çok teşekkür ederim, kardeşim.
Burada olmak benim için de çok zor.
Fakat blogcu çok üzüyor bizleri.
Umarım bundan sonra inkitalar olmaz.
İyi ki varsınız.
siz her türlü övgüye layıksınız..

kediperisi dedi ki...

Sevgili Hasan abi,
Doğum gününüzü en içten dileklerimle kutlarken, nice sağlıklı, mutlu, uzun yıllar dilerim, sevgiler, hürmetler


not: estağfurullah, çok teşekkür ediyorum siz de iyi ki varsınız Hasan abi....

 

Haber